Sched.com Conference Mobile Apps
MAIN ST. Fort Worth Arts Festival 2010
has ended
Create Your Own Event
MAIN ST. Fort Worth Arts Festival 2010
Schedule
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Attendees
Search
or browse by date + venue
Fearless Film Festival
All
Animation
Documentary Special Presentations
Experimental
Foreign
Music Video
Narrative
Panel Discussion
Trailer
Workshop
Music
Performing Artists
Audience
30's
40's
60's
70's
80's
90's
Acrobats
Alternative Country
American Folk
Animation
Beatles Tribute
Big Band
Bluegrass
Blues
Celtic
Classic Pop
Classic Rock
Classic Soul
Classical
Comedy
Country
Country Swing
Cowboy
Cuban
Dance
Disco
Dixieland Jazz
Documentary
Experimental
Experimental Animation
Flamenco
Folk
Folk Rock
Foreign
French
Funk
German
Gospel
Hard Rock
Hip Hop
Irish
Italian
Jazz
Latin
Love Ballads
Mambo
Merengue
Modern Rock
Motown
Music Video
Narrative
New Orleans Jazz
New Wave
Panel Discussion
Party 50's
Performing Artists
Polka
Pop
Pop Divas
Pop Rock
Progressive Rock
R&B
Rhumba
Rock
Rock & Roll
Rockabilly
Rural
Salsa
Smooth Jazz
Soul
Steely Dan Tribute
Swing
Swing Jazz
Tango
Tejano
Texas Music
Top 40
Trailer
Two-Step
Waltz
West African
Workshop
World
Zydeco
Subject
Best Animation
Best Experimental
Best Foreign Film
Best in Show
Best Music Video
Best Narrative
Best Student
Best Trailer
Rose Marine Theater Award
Area
4 Day Weekend
Chappell Meeting Room
David L. Tandy Lecture Hall
Fort Worth Central Library
Green Mountain Energy Company Stage
Performing Arts Stage
Street Performances
Sundance Square Stage
Popular
Sign up
or
log in
to bookmark your favorites and sync them to your phone or calendar.
menu
Menu
Schedule
Attendees
Search
tune
Filter sessions
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Thursday
, April 8
Green Mountain Energy Company Stage
11:00am •
J.R. Byrd Band
12:30pm •
Rob Holbert Group
2:00pm •
Steve Story
3:30pm •
3 of a Kind
5:00pm •
Odis
6:30pm •
Kat Daddy
8:00pm •
Vintage Vibes
Performing Arts Stage
12:00pm •
Paul Unger Quartet
2:00pm •
Melani Skybell
4:00pm •
Sam Walker Trio
6:00pm •
Lucky Bob
7:00pm •
El Gleno - The Horse Guy
Street Performances
11:30am •
Rodger Harrison
12:00pm •
Lucky Bob
1:00pm •
El Gleno - The Horse Guy
2:00pm •
Lucky Bob
2:30pm •
Kelly
3:00pm •
El Gleno - The Horse Guy
4:00pm •
Lucky Bob
4:30pm •
Razzmajazz
Sundance Square Stage
11:00am •
Mark Harrell Band
12:30pm •
Jennifer Perryman
2:00pm •
Bob Stewart & Company
3:30pm •
David Carr, Jr.
5:00pm •
Mark Harper
7:00pm •
Tom Braxton
9:00pm •
Kirk Whalum
Friday
, April 9
Green Mountain Energy Company Stage
11:00am •
Bar H Cowboys
1:00pm •
James Gabriano
2:30pm •
Oso Closo
4:00pm •
Mars Hill Band
5:30pm •
Jim Suhler & Monkey Beat
7:00pm •
Leon Russell
9:00pm •
Poi dog pondering
Performing Arts Stage
12:00pm •
Geist: Visual Comedian
1:30pm •
Chinese Acrobats of Hebei
3:00pm •
Ballet Folklorico de Fort Worth
4:00pm •
Geist: Visual Comedian
5:30pm •
Chinese Acrobats of Hebei
7:00pm •
El Gleno - The Horse Guy
8:00pm •
YoYo People
9:00pm •
Chinese Acrobats of Hebei
Street Performances
11:00am •
Lucky Bob
11:30am •
Yancey Stevens
12:00pm •
YoYo People
1:00pm •
El Gleno - The Horse Guy
2:00pm •
Lucky Bob
2:00pm •
Jim's Jazz Band
2:00pm •
YoYo People
3:00pm •
El Gleno - The Horse Guy
3:30pm •
Don McRay
4:00pm •
Lucky Bob
4:30pm •
Charley Lee
5:00pm •
YoYo People
6:00pm •
Lucky Bob
Sundance Square Stage
11:00am •
Glitter Rose
1:00pm •
Andrada and Medina
2:30pm •
Tania Cordobes
4:00pm •
Stymie
5:30pm •
Beatlegras
7:00pm •
Teresa James
9:00pm •
Jonny Lang
Saturday
, April 10
4 Day Weekend
12:00pm •
The Personal Documentary Presentation
2:00pm •
One Square Mile Documentary Series
Chappell Meeting Room, Fort Worth Central Library
1:00pm •
Webisodic Series & Short Film on the Net
2:30pm •
Self Distribution
4:00pm •
Texas Filmmakers' Production Fund Workshop
David L. Tandy Lecture Hall, Fort Worth Central Library
10:30am •
One Square Mile Documentary Series
11:45am •
The Ah of Life
11:45am •
Superstitious?
11:45am •
A Tall Tale
11:45am •
Let Me In
11:45am •
Frames
11:45am •
Prayers for Peace
11:45am •
Come Over After
11:45am •
They Can't Deport Us All
11:45am •
Skylight
12:45pm •
Make Me
12:45pm •
Clemency
12:45pm •
So As Through Fire
12:45pm •
Love Bug
12:45pm •
Stray
12:45pm •
Eric/Derailed
12:45pm •
The Tea Master
2:30pm •
The Ah of Life
2:30pm •
Superstitious?
2:30pm •
A Tall Tale
2:30pm •
Let Me In
2:30pm •
Frames
2:30pm •
Prayers for Peace
2:30pm •
Come Over After
2:30pm •
They Can't Deport Us All
2:30pm •
Skylight
3:30pm •
Make Me
3:30pm •
Clemency
3:30pm •
So As Through Fire
3:30pm •
Love Bug
3:30pm •
Stray
3:30pm •
Eric/Derailed
3:30pm •
The Tea Master
5:15pm •
The Personal Documentary Presentation
Green Mountain Energy Company Stage
11:00am •
Rebecca Henricks
12:30pm •
FM Band
2:00pm •
Party Crashers
3:30pm •
Bregget Rideau
5:30pm •
Buster Brown Band
7:00pm •
Kelly Willis
9:00pm •
Patrice Rushen & Friends
Performing Arts Stage
11:00am •
Lucky Bob
11:30am •
Ghici
12:15pm •
UT Arlington Jazz Orchestra
1:30pm •
Chinese Acrobats of Hebei
2:30pm •
Ballet Folklorico de Fort Worth
3:30pm •
Geist: Visual Comedian
4:45pm •
Chinese Acrobats of Hebei
5:45pm •
Ghici
6:30pm •
El Gleno - The Horse Guy
7:45pm •
Geist: Visual Comedian
9:00pm •
Chinese Acrobats of Hebei
Street Performances
11:00am •
YoYo People
11:30am •
Chisholm Trail Cowboys
12:00pm •
El Gleno - The Horse Guy
12:30pm •
Scott Whittfield Dixieland
1:00pm •
Lucky Bob
1:30pm •
YoYo People
2:00pm •
The Flow
2:00pm •
Prairie Moon
2:00pm •
El Gleno - The Horse Guy
2:30pm •
Eric Bailey Bagpipes
3:00pm •
Lucky Bob
3:30pm •
Cora Connection
4:00pm •
YoYo People
4:00pm •
Richmond Punch
4:30pm •
Robert Froehner Musical Saw
5:00pm •
Lucky Bob
6:00pm •
YoYo People
Sundance Square Stage
11:00am •
Ricki Derek & The Vegas Six
12:00pm •
Trey & The Tritones
1:30pm •
Hunter Hendrickson
2:30pm •
Annagrey
4:00pm •
Johnny Red & The Roosters
5:30pm •
Poo Live Crew
7:00pm •
Paul Thorn
9:00pm •
Los Lonely Boys
Sunday
, April 11
4 Day Weekend
2:00pm •
Eric/Derailed
David L. Tandy Lecture Hall, Fort Worth Central Library
1:00pm •
The Ah of Life
1:00pm •
Superstitious?
1:00pm •
A Tall Tale
1:00pm •
Let Me In
1:00pm •
Frames
1:00pm •
Prayers for Peace
1:00pm •
Come Over After
1:00pm •
They Can't Deport Us All
1:00pm •
Skylight
2:00pm •
Make Me
2:00pm •
Clemency
2:00pm •
So As Through Fire
2:00pm •
Love Bug
2:00pm •
Stray
2:00pm •
The Tea Master
3:45pm •
One Square Mile Documentary Series
3:45pm •
The Personal Documentary Presentation
Green Mountain Energy Company Stage
11:00am •
3 Fools on Stools
12:30pm •
Texas Gypsies
2:30pm •
Me & My Monkey
4:30pm •
Brave Combo
6:30pm •
Latin Express
Performing Arts Stage
11:00am •
Lucky Bob
12:00pm •
Geist: Visual Comedian
1:30pm •
El Gleno - The Horse Guy
3:00pm •
YoYo People
4:00pm •
Ballet Folklorico de Fort Worth
5:00pm •
El Gleno - The Horse Guy
Street Performances
11:00am •
El Gleno - The Horse Guy
11:30am •
Chisholm Trail Cowboys
12:00pm •
YoYo People
12:30pm •
Don McRay
1:00pm •
Lucky Bob
1:00pm •
Razzmajazz
1:30pm •
The Flow
2:00pm •
YoYo People
2:00pm •
Prairie Moon
2:30pm •
Eric Bailey Bagpipes
3:00pm •
Nick Ballarini
3:00pm •
Lucky Bob
3:30pm •
Cora Connection
4:00pm •
Lucky Bob
4:00pm •
Richmond Punch
4:30pm •
Robert Froehner Musical Saw
5:00pm •
YoYo People
Sundance Square Stage
11:00am •
James Kings Gospel Revue
12:30pm •
Naked Lunch
2:00pm •
2 Tone
3:30pm •
Nawlins Gumbo Kings
5:30pm •
Tex Zimmerman
Timezone
MAIN ST. Fort Worth Arts Festival 2010
America/Chicago
Filter By Date
MAIN ST. Fort Worth Arts Festival 2010
Apr 8
-
11, 2010
Thursday
, April 8
Friday
, April 9
Saturday
, April 10
Sunday
, April 11
Filter By Venue
Fort Worth, TX
Sort schedule by Venue
4 Day Weekend
Chappell Meeting Room, Fort Worth Central Library
David L. Tandy Lecture Hall, Fort Worth Central Library
Green Mountain Energy Company Stage
Performing Arts Stage
Street Performances
Sundance Square Stage
Filter By Type
Fearless Film Festival
All
Animation
Documentary Special Presentations
Experimental
Foreign
Music Video
Narrative
Panel Discussion
Trailer
Workshop
Music
Performing Artists
Audience
30's
40's
60's
70's
80's
90's
Acrobats
Alternative Country
American Folk
Animation
Beatles Tribute
Big Band
Bluegrass
Blues
Celtic
Classic Pop
Classic Rock
Classic Soul
Classical
Comedy
Country
Country Swing
Cowboy
Cuban
Dance
Disco
Dixieland Jazz
Documentary
Experimental
Experimental Animation
Flamenco
Folk
Folk Rock
Foreign
French
Funk
German
Gospel
Hard Rock
Hip Hop
Irish
Italian
Jazz
Latin
Love Ballads
Mambo
Merengue
Modern Rock
Motown
Music Video
Narrative
New Orleans Jazz
New Wave
Panel Discussion
Party 50's
Performing Artists
Polka
Pop
Pop Divas
Pop Rock
Progressive Rock
R&B
Rhumba
Rock
Rock & Roll
Rockabilly
Rural
Salsa
Smooth Jazz
Soul
Steely Dan Tribute
Swing
Swing Jazz
Tango
Tejano
Texas Music
Top 40
Trailer
Two-Step
Waltz
West African
Workshop
World
Zydeco
Subject
Best Animation
Best Experimental
Best Foreign Film
Best in Show
Best Music Video
Best Narrative
Best Student
Best Trailer
Rose Marine Theater Award
Area
4 Day Weekend
Chappell Meeting Room
David L. Tandy Lecture Hall
Fort Worth Central Library
Green Mountain Energy Company Stage
Performing Arts Stage
Street Performances
Sundance Square Stage
Recently Active Attendees
S
sallen55
S
sz287f26e
Z
zkcljaofbs
R
rmshtwd
W
wwdleszt
E
ewmjea
KL
Ken Lentz
R
rceviltwins.yahoo.com
More →
Filter sessions
Apply filters to sessions.
close
Dates
Thursday
, April 8
Friday
, April 9
Saturday
, April 10
Sunday
, April 11
Venue
4 Day Weekend
Chappell Meeting Room, Fort Worth Central Library
David L. Tandy Lecture Hall, Fort Worth Central Library
Green Mountain Energy Company Stage
Performing Arts Stage
Street Performances
Sundance Square Stage
Session Type
Fearless Film Festival
All
Animation
Documentary Special Presentations
Experimental
Foreign
Music Video
Narrative
Panel Discussion
Trailer
Workshop
Music
Performing Artists
Other Filters
Audience
30's
40's
60's
70's
80's
90's
Acrobats
Alternative Country
American Folk
Animation
Beatles Tribute
Big Band
Bluegrass
Blues
Celtic
Classic Pop
Classic Rock
Classic Soul
Classical
Comedy
Country
Country Swing
Cowboy
Cuban
Dance
Disco
Dixieland Jazz
Documentary
Experimental
Experimental Animation
Flamenco
Folk
Folk Rock
Foreign
French
Funk
German
Gospel
Hard Rock
Hip Hop
Irish
Italian
Jazz
Latin
Love Ballads
Mambo
Merengue
Modern Rock
Motown
Music Video
Narrative
New Orleans Jazz
New Wave
Panel Discussion
Party 50's
Performing Artists
Polka
Pop
Pop Divas
Pop Rock
Progressive Rock
R&B
Rhumba
Rock
Rock & Roll
Rockabilly
Rural
Salsa
Smooth Jazz
Soul
Steely Dan Tribute
Swing
Swing Jazz
Tango
Tejano
Texas Music
Top 40
Trailer
Two-Step
Waltz
West African
Workshop
World
Zydeco
Subject
Best Animation
Best Experimental
Best Foreign Film
Best in Show
Best Music Video
Best Narrative
Best Student
Best Trailer
Rose Marine Theater Award
Area
4 Day Weekend
Chappell Meeting Room
David L. Tandy Lecture Hall
Fort Worth Central Library
Green Mountain Energy Company Stage
Performing Arts Stage
Street Performances
Sundance Square Stage